Zelenski: Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’ne terör saldırısı planlıyor

Zelenski, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna istihbaratı ve güvenlik servisinin raporlarını lisana getirdi.

Rusların yeni hücumlar planladığını savunan Zelenski, “İstihbarat, Rusya’nın, Zaporijya Nükleer Santrali’nde, radyasyon sızıntısını içeren bir terör saldırısı senaryosunu değerlendirdiğine dair bilgi aldı. Onlar bunun için her şeyi hazırladı.” sözünü kullandı.

Volodimir Zelenski, ellerindeki tüm bilgi ve kanıtları ortaklarına ilettiklerini belirterek, “Avrupa, ABD, Çin, Brezilya, Hindistan, Arap dünyası, Afrika ülkeleri ve memleketler arası örgütler herkes bunu bilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Nükleer santrallere yönelik terör akınlarının, hiçbir vakit hiçbir yerde olmaması gerektiğinin altını çizen Zelenski, “Bu sefer Kahovka Barajı’ndaki üzere olmamalı. Dünya uyarıldı, çabucak harekete geçmeli.” görüşünü paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Zelenski’nin savını “yalan” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir