Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a dış ülkelerden tebrik mesajları…. Biri dikkat çekti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Twitter hesabından, Fidan’ı kutladı ve yeni vazifesinde muvaffakiyetler diledi.

Bayramov, Azerbaycan ile Türkiye ortasındaki kardeşlik ve müttefiklik ilgilerinin daha da güçleneceğinden emin olduğunu belirtti.

Başka bir paylaşım daha yapan Bayramov, bir önceki kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek bundan sonraki faaliyetlerinde başarılar diledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Twitter hesabından Türkçe tebrik iletisi paylaştı.

Colonna, bildirisinde, “Tebrikler sayın Hakan Fidan. Barış ve bölgesel istikrar, NATO bünyesindeki diyalog ve global sıkıntılar üzere alanlar başta olmak üzere Fransa-Türkiye ortasındaki işbirliğini sürdürmek için yakında görüşmek üzere.” tabirine yer verdi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da Twitter’dan “Ana vatan Türkiye Dışişleri Bakanı sayın Hakan Fidan’a görevinde muvaffakiyetler diliyorum. Ulusal davamızın ileriye götürülmesinde kararlılıkla yola devam edileceği istikametindeki inancım tamdır. ‘Türkiye Yüzyılı’ güzel olsun.” paylaşımında bulundu.

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna ise Twitter’dan Fidan’ı tebrik ederek “Türkiye, müttefikimiz ve sizinle çalışmak için sabırsızlanıyoruz.” mesajını paylaştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fidan’ı tebrik ederek, iki ülke ortasında güzel işbirliğini dört gözle beklediklerini bildirdi.

“UKRAYNA’NIN BÜYÜK MÜTTEFİKİ HAKAN FİDAN”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Twitter hesabından Fidan’ı tebrik ederek “Birlikte çalışmayı ve iki dost ülke ortasındaki stratejik paydaşlığı daha da geliştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” sözünü kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Telegram hesabından Türkçe paylaştığı bildirisinde şunları kaydetti:

“Değerli dostum ve Ukrayna’nın büyük müttefiki sayın Hakan Fidan’ı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanması vesilesiyle tebrik ediyorum. Bölgemize adil ve kalıcı barış getirme taahhüdünüz için minnettarım. Ülkenizin gelişimi için yapacağınız çalışmalarda size güç ve muvaffakiyetler diliyorum. Bu harikulâde misyonda size bol talih dilerim.”

Ukrayna’nın yayınladığı iletide yer alan ‘büyük müttefik Hakan Fidan’ sözü dikkat çekti. Ukrayna’nın öteki ülkelere göre daha güçlü bir söz kullanmayı tercih etmesinin nedeni merak edildi.

FİDAN’IN ESİR TAKASINDA OYNADIĞI ROL UKRAYNA DEVLET BAŞKANLIĞI OFİSİNDEN TEŞEKKÜR GETİRMİŞTİ

Hakan Fidan MİT Başkanlığı devrinde Ukrayna ve Rusya ortasında devam eden savaşta yapılan ‘esir takası’nda şahsen rol oynamıştı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, MİT Lideri Hakan Fidan’la şahsen görüştüğünü ve esir takasında oynadığı rol münasebetiyle teşekkür ettiğini söylemişti. Twitter hesabından açıklama yapan Yermak, “MİT Başkanı Hakan Fidan ile yaptığım görüşmede, 215 askerin hür bırakılmasını kolaylaştırdığı ve Azovstal savunucularına Türkiye’de sağladığı koşullar sebebiyle şahsen teşekkürlerimi ilettim. Ukrayna, Türkiye ile sağlam iştiraki takdir ediyor ve gelecekte yakın işbirliğini dört gözle bekliyor” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir