Türkiye ve Mısır arasında gelişen ilişkiler bölgeye nasıl yansıyacak?

Oğuzhan Osman BİLGİN/ Rüstem PEHLİVANLAR/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yapılan darbeden sonra Türkiye ve Mısır ortasındaki münasebet, yakın periyoda kadar gerin ilerledi. Mısır’da gerçekleşen darbe sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mursi’ye darbe yapan Sisi’ye karşı takındığı sert tutum sebebiyle iki ülke, birbirlerine karşı uzaklığını uzun mühlet korudu.

Geçtiğimiz günlerde Mısır idaresinin ağır ısrarlarına olumlu yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirmiş olduğu ziyaretle ilgilerde olumlu manada bir kırılma yaşanmasını sağladı.

Türkiye ve Mısır ortasında yine gelişmeye başlayan diplomatik bağlantılar hakkında Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Dış Siyaset Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “Mısır’ın Türkiye’nin takviyesine gereksinimi var.” dedi.”

“TÜRKİYE VE MISIR ORTASINDAKİ BAĞIN KÖKLERİ DERİN”

Erdoğan ve Sisi ortasında gerçekleşen görüşmenin tarihi bir görüşme olduğunu tabir eden Dr. Barış Adıbelli, “Mısır ve Türkiye hem devlet hem de halk seviyesinde tarihi ve kadim alakalara sahip. Vakit zaman gerginlik ve uyuşmazlıklar olsa da bu iki ülke ortasındaki alaka, kardeşlik hukuku üzerinden ilerliyor. Orta Doğu’daki öbür ülkelerle olan ilgilerimizi de tanımlarken, yüz yıl evvel hepsinin tıpkı devletin ögeleri olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle bizim küsmemiz de barışmamız da olağandır.” dedi.

“ERDOĞAN MISIR TARAFINDAN DAVET EDİLDİ”

Sisi‘nin daha evvel Türkiye’yi ziyaret etmek için iki kez teşebbüste bulunduğunu lakin bu ziyaretlerin gerçekleşmediğini hatırlatan Adıbelli, “Üçüncü bir ziyaret talebinin gelmesini bekliyorken Cumhurbaşkanı Erdoğan Mısır’a gitmeyi tercih etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ısrarlı davetleri kırmamak ismine gitmeyi tercih ettiğini açıklamıştı. İran ile beklenen çatışma, Mısır ile gerçekleşebilir.” sözlerini kullandı.

“MISIR’IN TÜRKİYE’NİN DAYANAĞINA MUHTAÇLIĞI VAR”

Erdoğan’ın Mısır tarafından ağır bir halde davet edilmesinin nedeni olarak İsrail ve Mısır ortasında yaşanan tansiyonu işaret eden Dr. Barış Adıbelli, “Mısır ile İsrail ortasındaki bağ gün geçtikçe artıyor. Refah’a muhtemel bir operasyon ve Sina’da bir çadır kent kurulması ihtimali Mısır’ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına yönelik tehdit olarak algılanıyor. Bu durum Mısır ve İsrail ortasında savaşa dahi götürecek bir gerginliğe sebebiyet verebilir. Bu çok da şaşırtan olmaz. Mısır’ın Erdoğan’ı davet etmesinin altında da bu durum yatıyor. Sisi ve Erdoğan birlikte müspet bir poz verince İsrail’e de net bir bildiri verilmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsrail’de Netanyahu’ya bakışı ortada. Erdoğan’ın İsrail devletinden çok Netanyahu ile sorunu olduğunu kavramak gerekiyor.” biçiminde konuştu.

NETANYAHU ERDOĞAN’I KENDİNE RAKİP GÖRÜYOR

Netanyahu‘nun Erdoğan’ı kendisine siyasi bir rakip olarak gördüğünü ve İsrail’i Orta Doğu’da başkan ülke pozisyonuna getirme isteğinde olduğunu söz eden Dr. Adıbelli, “Mavi Marmara ve One Minute krizlerinin çabucak akabinde Netanyahu özelinde İsrail ile kriz patlak vermişti. İsrail, kendisini Orta Doğu’nun lideri konumunda görüyor olabilir lakin İsrail’in bu türlü bir misyonu üstlenmesi kelam konusu değil. Orta Doğu’da İsrail ile sağlıklı diplomatik münasebeti olan ülke neredeyse yok. Trump’ın zorlamasıyla Arabistan ile geliştirilen ilgiler de tekrar başa döndü. Şu anda Arabistan ilgilerin tekrar kurulması için 1967 hudutlarına dayanan Filistin devletinin kurulmasını ön kaide olarak öne sürüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir