Türk-İş: Vergi düzenlemesi olmazsa meydanlara çıkarız

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, açıklanan taban fiyat sayısının içlerine sinmediğini söyledi.

Kavlak, sendikasının Eskişehir Şubesi Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2023 yılı başından itibaren geçerli olacak taban fiyatın belirlendiğini, bu yıl kurulda müzakereleri Türk-İş ismine kendisinin yürüttüğünü belirtti.

Zorlu bir müzakere sürecinin sonunda geçen perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni taban fiyatın 8 bin 500 lira olarak açıklandığını tabir eden Kavlak, şunları kaydetti:

“Biz taban fiyatın insan onuruna yaraşır bir seviyede olması için elimizden geleni yapacağız. İçimize sinen bir sayı olursa kararı imzalayacağız. Olmazsa, hiç kuşkunuz olmasın o masadan kalkacağız demiştim.

Biz de emekçi sınıfına, taban ücretlilere, umutlarını bize bağlamış, alın terini bize emanet etmiş milyonların omuzumuza yüklediği sorumluluğa uyarak o masadan kalktık. İşçilerin kederine derman olmayan, onları yoksullukla buluşturan bu türlü bir sayının altına imza atmadık”

‘VERGİ ADALETSİZLİĞİ CANIMIZA TAK ETTİ’

“O masada hepimizin canını yakan, bizi canımızdan bezdiren vergi oranları ile ilgili değişiklik de talep ettik” diyen Kavlak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu adaletsizliği masrafın, kâfi artık canımıza tak etti dedik. Bugün Türkiye’de fiyatlı çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü var. Yılın başında aldığımız net fiyat, vergi kesintileri nedeni ile ilerleyen aylarda giderek azalıyor. Her geçen yıl bizim fiyatlarımızdan eksiliyor.

Eskiden ücretliler sabit gelirli olarak anılırdı. Bugün bu vergi sistemi ile artık biz azalan gelirliyiz”

‘GEREKİRSE MEYDANLARA ÇIKACAĞIZ’

Kavlak, adil bir vergi sistemi, vergi oranlarında, gelir vergisi tarifesinde işçiler lehine düzenleme istediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Adil bir vergi tertibi gelene kadar her kapıyı çalacağız, ilgili herkese gideceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bunlar da yetmezse ne yapacağız biliyor musunuz? Sizi meydanlara çağıracağız.

İki gün evvel, bir televizyon kanalında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yaptığı açıklamada, bu mevzu ile ilgili olarak personellerin lehine bir çalışma yapılacağını söyledi. Biz bu hususun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ve bu bahiste kendisine her türlü takviyesi de vereceğiz. Kâfi ki biz yılın başında ocak ayında aldığımızı aralıkta da alalım. Fiyat kaybına sebep olmasın”

TÜRK-İŞ MASADAN KALKMIŞTI

Asgari fiyat tespit kurulu daha evvel üç toplantı gerçekleştirmiş, son toplantının bitiminde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın açıklama yapması dikkat çekmişti.

Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu, bu teklifin altındaki bir sayıya imza atmayacaklarını söylemişti.

AKP grup toplantısı sonrası “Asgari fiyat 9 bin TL olur mu?” sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öyle herkesin her söylediği ile adım atacak halimiz yok, zira bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur, bizim sırtımızdaki 85 milyonun taşındığı bir küfedir” demişti.

ARA DÜZENLEME SİNYALİ

Tarafların ortak bir sayı üzerinde anlaşamadığını belirten Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak taban fiyatı 8 bin 506 TL olarak açıkladı.

Açıklama sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir yanında Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin, diğer yanında Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Lideri Özgür Burak Akkol oturdu. İşçi temsilcisi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay masada yer almadı.

Erdoğan ayrıyeten konuşmasında enflasyon oranlarının süratle aşağıya düşüşüne şahitlik edileceğini vurgulasa da, “Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu üzere bir orta düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Personel, işçilerimizin gelir ve refah düzeyini artırmış idare olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Milletimiz için varız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir