Togg’un en iyi yol arkadaşı Türksat olacak

16 yıldır yaptığı çalışmalarla kamunun dijital dönüşüm çalışmalarında katkı sağlayan Türksat, e-dönüşüm altyapısını hızlanmasıyla çeşitlenen Türksat bilişim eserlerini, T-Anı Lansmanı ile dünyaya tanıttı. Bakan Karaismailoğlu’nun da katıldığı lansmanda, Türksat Bilişim’in yeni eserleri olan ve Türkiye’nin e-dönüşümünde mihenk taşı olacak “Sorgu”, “Projem” ve “EKDS”nin tanıtımı da gerçekleştirildi. Karaismailoğlu yürütülen çalışmalara ait, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Türksat ile dijital dönüşümde önemli aralıklar katediyor. Türksat Gölbaşı Kampüsü’nde 5 bin metrekare alana kuracağımız data merkezinin temelini 2023’te atacağız. ‘Bulut’ servislerin sunum merkezi misyonunu üstlenecek bu merkezimizde tıpkı vakitte, kamu ve özel dal kuruluşları için barındırma ve felaket kurtarma hizmeti de verilecek. Cumartesi günü banttan indirilişini ülkemiz ismine coşkuyla kutladığımız Togg’un yollardaki en kıymetli bileşeni, en âlâ yol arkadaşı akıllı ulaşım teknolojilerinin mimarı Türksat olacaktır.”

Dönüşümün kalbi Gölbaşı’nda olacak

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok Türkiye’de yüzlerce kurum tarafından kullanılan eserlerinin yanı sıra KKTC e-Devlet programını da yaparak, rastgele bir ülkenin e-Devlet altyapısını sıfırdan kurabilecek donanımın kazanıldığına dikkat çekti.

Ertok, “T-Anı ile dönüşümü başlatacağımız Türksat Bilişim Hizmetleri’mizin kalbini Gölbaşı Kampüsü’nde inşa edeceğimiz bilgi merkezine yerleştireceğiz. Bilgi merkezimizin temelini, 2023 yılı birinci yarısında atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir