Şap Hastalığı Korkusu: Türkiye’de İlk Şap Hastalığı Vakası Görüldü

Tarım ve Orman Bakanlığı şap hastalığını taşıyan birinci olayın tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle vilayet ve ilçe canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirdi. 

Çeşitli vilayetlerde görülen şap hastalığı nedeniyle tüm hayvan pazarları kapatıldı. Şehirlerarası hayvan nakli yasaklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığı görülen 8 işletmede karantina dahil tüm önlemlerin alındığını bildirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı şap hastalığını taşıyan birinci hadisenin tespit edildiğini duyurdu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği de zelzele bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’de şap hastalığından kaynaklı riskler için uyardı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, sarsıntı bölgesinde 14 milyona yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunduğuna dikkat çekerek, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama ve esirgeyici hekimlik hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Arslan, bölgede veterinerlik hizmetinin aksamaması için sarsıntıda ziyan gören, kliniği yıkılan veterinerlere konteyner sağlanmasını istedi. Aşı ve ilaç tedarikinin de bir müddetliğine fiyatsız olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mevzuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verildi:

‘Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Uğraş Komitesi (EuFMD) uyumunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

Enstitümüzce, bir numunenin, daha evvel ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara acilen başlanmış, Vilayet Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar mevzuyla ilgili uyarılmıştır.

Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal irtibata geçilerek, hudut nezaret ve yol denetim faaliyetlerinin artırılmasına ait gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Alanda titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan birinci hadise tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sıhhati Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur.

Enstitümüzce, bir numunenin, daha evvel ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara acilen başlanmış, Vilayet Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar mevzuyla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal irtibata geçilerek, hudut nezaret ve yol denetim faaliyetlerinin artırılmasına ait gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan birinci olay tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sıhhati Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur.

SAT-2 serotipi şap hastalığına ait tüm gelişmeler birinci andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.

Ülkemizde birinci kere görülen bu serotipe karşı acilen aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları hızla yürütmektedir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir