Mavi bayraklı Gümüşlük Koyu’nda atık su eylemi

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı cennet koylardan mavi bayraklı Gümüşlük Koyu’nun yıllardır arıtma tesisinden Demirciler Deresi’nden bırakılan binlerce ton atık su nedeniyle cehenneme döndüğünü açıklayan STK’lar yaşanan durumu protesto etti.

Gümüşlük Forumu, Bodrum Kent Kurulu, Koyunbaba Çalışma Kümesi ve TMMOB İlçe Uyumu tarafından düzenlenen aktiflikte Gümüşlük Koyu’nda basın açıklaması yapıldı.

“GÜNDE 10 BİN METREKÜP ATIK SU DENİZE BOŞALTILIYOR”

Gümüşlük Forumu ve Kent Kurulu ismine açıklama yapan Bige Karan günde 10 bin metreküp atık suyun dereler aracılığı ile cennet koya bırakıldığını belirterek şunları söyledi:

“Gümüşük koyları kapalı ve alçak koylardır. Buraya her gün bırakılan binlerce ton atık suyun arıtılmış dahi olsa denize bırakılmaması konusunda yıllardır çaba veriyoruz. En son geçtiğimiz ekim ayında yaptığımız toplantıda bahis ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi husus ile ilgili çekincelerimizi ve topladığımız 1200 imzalı dilekçeyi dikkat almayarak durumu düzeltme yolunda adım atamayacaklarını belirttiler.

Yani koyu, koyda yaşayan canlıların geleceğini ve insan hayatını riske  atmaktan çekinmediler. Halkın taleplerini göz gerisi eden tek taraflı bu türlü bir davranışı onaylamıyor ve kabul etmiyoruz. Kapasitesi arttırılan arıtma tesisi ile plajlarda yer alan terfi istasyonlarının Gümüşlük Koyu’na, Çukurbük ve Koyunbaba plajlarına, bölge halkına  kıyı işletmelerine ve Gümüşlük iktisadına telafisi mümkün olmayan bir yıkım getirecektir. Benzeri bir tesise bölgemizde muhtaçlık vardır.

Ancak ÇED kararı alınmış birinci proje olan Turgutreis arıtmasına öngörülemeyen nedenlerden ötürü bağlanamamasından burada yaşayan halk ve deniz canlıları sorumlu değildir ve bu nedenle cezalandırılamaz.”

“DENİZ CANLILARI BİRER BİRER ÖLÜYOR”

Gümüşlük mahallesinde yaşayan sualtı arkeoloğu Korcan Kayacan ise yılın 12 ayı bölgede dalış yapması nedeniyle atık suların bırakılmaya başlandığından bu yana deniz tabanındaki faunanın nasıl etkilendiğini gözlemlediğini belirterek “Burada doğdum büyüdüm. Denizin tabanında neler olduğunu çok güzel biliyorum. Örneğin atık suların denize bırakılmaya başlandığından bu yana fauna değişti. Denizin oksijeni olan poseidon çayırları yok olmaya, ölmeye başladı. Dev deniz kabuklusu pinalar ölmeye ve çürümeye başladı. Hasılı her gün denize bırakılan binlerce ton atık su nedeniyle deniz tabanında hayat kalmadı. Ege ölüyor. Bunun yansıması kesinlikle insanların sıhhatinde da görülecektir” diye konuştu.

“BEN YAPTIM OLDUM ANLAYIŞI İLE DEVAM EDİLEMEZ”

TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Mustafa Erdoğan ise yaptığı açıklamada, “TMMOB Bodrum İKK olarak, Turgutreis İleri Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon projesi ile ilgili çekincelerimizi, tekliflerimizi Muski Genel Müdürü dahil olmak üzere ilgili yönetimlere tekraren ilettik. Lakin tüm eforlarımız yanıtsız kaldı. Bu arıtma ve kanalizasyon projesinin yaratacağı çevresel meseleler dikkate alınmadan ‘Dünya Bankası Finansmanı’ perdesinin ardına gizlenerek ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı ile Israrla sürdürülmeye devam ediyor. İKK olarak bir sefer daha belirtmek isteriz ki, bu arıtma ve kanalizasyon projesi bu havza için gereklidir ve biran evvel tamamlanarak denize arıtılmamış atık su deşarjına acilen son verilmelidir. Fakat yapılmakta olanla, kaş yapayım derken göz çıkartmaya benzeri bir durum yaşanmaktadır” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması sonrası aksiyoncular alkışlı protesto ile açıklamalarına son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir