Japonya’da can kaybı artıyor…

Japonya’nın farklı bölgelerinde yaklaşık 2 haftadır tesirli olan ve son olarak Fukuoka, Oita ve Saga eyaletlerini vuran şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında bilanço ağırlaştı. Fukuoka eyaleti idaresinden edinilen bilgilere nazaran evvelki gün Soeda kasabasında yaşanan toprak kaymasında 1 bayan hayatını kaybetti. Dün ise Kurume kentinde otomobil sürerken sel sularına kapılan bir erkeğin cansız vücuduna ulaşıldı.

Aynı bölgede meydana gelen toprak kaymalarında 2 kişinin daha ömrünü yitirdiği öğrenilirken, Saga eyaletindeki Karatsu kentinde de toprak kayması sonucu 1 bayanın hayatını kaybettiği bildirildi. Karatsu’da ayrıyeten 1 bireye mezar olan konutta yaşayan 2 erkek ile Oita eyaletindeki Nakatsu kentinde sel suları tarafından ırmağa sürüklenen 1 bayandan haber alınamadığı bildirildi.

Son gelişmelerle birlikte geçtiğimiz hafta Yamaguchi eyaletinde sel nedeniyle hayatını yitiren 1 kişi dahil şiddetli yağışların bilançosu 6’ya yükselmiş oldu.

YETKİLİLER UYARDI

Şiddetli yağışların bugün itibariyle kademeli olarak tesirini yitireceğini açıklayan Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), buna karşın yağmur nedeniyle yumuşayan yerlerde yeni toprak kaymalarının meydana gelebileceği ikazında bulundu. Yetkililer ayrıyeten, ırmaklardaki yükselen su düzeylerinin çabucak olağana dönmeyeceğine dikkat çekerek beklenen taşkınlara karşı tetikte olmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir