İngiliz bilim insanları açıkladı: Yaşlanma dönemi geride kalıyor… O molekül bulundu

The Independent gazetesinin haberine nazaran, İngiltere’nin Leicester Üniversitesindeki araştırmacılar, yaşlanma aksisi tedavide kullanılabilecek CUDC-907 molekülünün keşfini duyurdu.

Laboratuvar ortamında yapılan denemelerde CUDC-907 molekülünün, vakitle fonksiyonunu yitirip dokularda birikerek yaşlanmaya yol açan “zombi hücreleri” yok edebileceği sonucuna ulaşıldı.

Denemelerde CUDC-907’nin, genç ve sağlıklı hücrelere birkaç yan tesir dışında ziyan vermediği tespit edildi.

Yaşlanmayı yavaşlattığı ve ileri yaş kümesinde görülen hastalıkları önleyebildiği bilinen “senolitik” ilaca atıfta bulunan araştırmacılar, CUDC-907’nin yeni tip bir “senolitik” olabileceğini belirledi.

Diğer yandan araştırmacılar, CUDC-907 kullanılarak üretilebilecek yeni bir ilacın kanser tedavisi sonrası bedende arta kalan hücreleri de tesirli halde ortadan kaldırabileceğini tabir etti.

Araştırmacılardan Salvador Macip, ilacın hem kansere hem de kanserin yine oluşmasına neden olan eski hücrelere karşı çaba edebileceğini belirtti.

Konuya ait hayvanlar üzerinde deneme çalışması yapılması, olumlu sonuç alınması durumunda insanlarda da çalışmalar yapılması planlanıyor.

Araştırmanın sonuçları “Aging” mecmuasında yayımlandı.​​​​​​​

“ZOMBİ HÜCRELER”

Yaşlanmayla ortaya çıkan “zombi hücreler” bölünmeyi reddeden hücreler olarak biliniyor.

Ölmeyen fakat olağan hücrenin fonksiyonlarını de yerine getiremeyen “zombi hücrelerin”, kireçlenme, damar tıkanıklığı, alzaymır ve Parkinson üzere nörolojik dejeneratif hastalıklar dahil yaşlanmayla temaslı rahatsızlıklarla bağı bulunuyor.

Genç beden, “zombi hücreleri” ve dokuları temizleyebilirken, bağışıklık sistemi yaşlandıkça paklık yapmayı bırakıyor ve kelam konusu hücreler dokularda birikerek yaşlanmaya yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir