Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da ”Türkiye İhracatçılar Meclisi 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Yaptığınız ihracat ile yerli ve ulusal tanımımızın adeta beden bulmuş halisiniz. Türkiye’ye inandığınız ekonomimize omuz verdiğiniz için hepinize minnettarlığımı söz ediyorum. Türkiye İhracatçılar Meclisimiz bize taleplerini iletti teklifler sundu. Biz de sizin problemlerinize kalıcı tahliller ürettik. Gün oldu sizlerle birlikte yeni pazarlar bulmak için ülke ülke dolaştık. Bu yeni devirde de hiç beklemeden adımlarımızı attık ve hızla ziyaretlerimize başladık. Sizden gelen ülkemiz dış ticaretine ivme kazandıracak her türlü teklifi değerlendirdik. El ele gönül gönüle hareket ederek Türkiye’yi ihracatta tarihinin en büyük muvaffakiyetleri ile tanıştırdık.

”2022 YILI İHRACAT AÇISINDAN REKORLAR YILI OLARAK KAYITLARA GEÇTİ”

21 yıl evvel vazifeye geldiğimizde Türkiye 2001 krizinin ağır şoku altındaydı. 2022 yılı ihracatımız açısından adeta rekorlar yılı olarak kayıtlara geçti. Mal ihracatımız yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolar oldu.

”DEPREMİN EKONOMİMİZ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ TESİRLERİ GÜNDEN GÜNE AZALIYOR”

Bu yıla çok güçlü bir giriş yaptık. Fakat Kahramanmaraş merkezli zelzeleler 11 vilayetimizi de derinden sarstı. Sarsıntının ekonomimiz üzerindeki olumsuz tesirleri günden güne azalıyor.

”ENFLASYONU TEKRAR TEK HANELİ SAYILARA DÜŞÜRECEĞİZ”

Bir müddettir tüm dünya ile birlikte bizim de başımızı ağrıtan enflasyon problemini tekrar tek haneli sayılara düşüreceğiz. Seçim belirsizliğinin de ortadan kalkmasıyla artık bu mevzuda elimiz daha güçlü. Yeni iktisat takımımızın da birinci önceliğini bu sorun oluşturuyor. Büyüme ekseninde amaçlarımıza yürüyeceğiz. Olumsuz global ekonomik görünüme karşın ihracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek sene ise 285 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz. Türkiye’nin dış siyasette attığı adımlar ihracatta çarpan tesiri yaptı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir