Çin’in dev radyo teleskobu bilinen en hızlı “ikili pulsarı” keşfetti

Şinhua’nın haberine nazaran, Çin Bilimler Akademisine bağlı Ulusal Astronomi Gözlemlerinden araştırmacılar, sonuçlarını bilim dergisi “Nature”da yayımladıkları müşahedede, pulsarların karşılıklı yörünge hareketini 53,3 dakikada tamamladığını belirledi.

Araştırmacılar, “PSR J1953+1844” (M71E) ismi verilen ikili pulsarın, bugüne dek gözlenen en süratli yörünge dönüş suratına sahip olduğunu aktardı.

FAST Başmühendisi Ciang Pıng, gökbilimcilerin birinci kere pulsarları, “kızıl sırt” tipinden “kara dul” tipine geçiş halinde gözlemleme fırsatını bulduğuna dikkati çekerek bunun pulsarların evrimine dair teorilerdeki boşluğu dolduracağını kaydetti.

Ölen dev yıldızların patlayan çekirdeğinde oluşan pulsarlar, yüksek yoğunluk ve süratli dönüş özelliği ile bilim beşerlerine fizik maddelerinin ekstrem şartlardaki durumunu gözleme imkanı sağlıyor.

Çin’in 500 metre çapındaki FAST teleskobu (Fotoğraf: AFP)

Çin’in güneybatısındaki Guicou eyaletinde derin bir karstik çöküntü alanına kurulan FAST, 500 metre çapındaki çanağıyla, ABD’nin deniz çok toprağı Porto Riko’da kurulan 300 metre çapındaki Arecibo Teleskobu’nu geride bırakarak “dünyanın en büyük radyo teleskobu” olmuştu.

Radyo teleskopları, yıldızlar, galaksiler ve kara deliklerden yayılan radyo dalgalarını tespit için kullanılan dev teleskop, Ocak 2020’den bu yana nizamlı müşahede çalışmalarını sürdürüyor.

MİLYONLARCA YENİ GALAKSİ KEŞFEDİLDİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir