CHP’li Özel: Bu ülkede yoksulluğun yönetilen değil yok edilen, aşılan, geride bırakılan bir mesele olması hepimizin yükümlülüğüdür

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Tez-Koop-İş Sendikası’nın 12. Genel Kurulu’nda; “Türkiye’nin bütün demokratları birlikteyiz. Toplumsal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar… Hep birlikteyiz. Partisi ne olursa olsun bu ülkede yoksulluğun yönetilen değil yok edilen, aşılan, geride bırakılan bir sıkıntı olması hepimizin yükümlülüğüdür” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’da düzenlenen; Tez-Koop-İş Sendikası’nın 12. Genel Heyeti’ne katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada; şunları söyledi:

“Elbette gelecek sene de bu kongreler yapılacak. Gelecek sene, birçok sendika çağıracak. Canlı yayınlarda beş değil, 20 kamera; gazeteciler beş değil 50 kişi buralarda olacak. Bu kürsülerde; Cumhurbaşkanları olacak, Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar olacak. Fakat emin olun; kongresini bu devirde, gürültülü olmasından telaş duymadan herkese açık, siyasi partilere açık, basına açık yapabilen Tez-Koop-İş’in de farklı bir yeri olacak.

Sendika toplantılarını; hafta sonu iki gün değil hafta içi tek gün yapanlar, kapalı salonlarda yapanlar, üyesine bile kapatanlar, basına kapatanlar, siyasete kapatanlar… Sendikacılığı kapalı kapılar akabinde, kâğıdın üzerinde yapıp o kağıtlara yazdıklarını dışarı çıkınca apayrı düzlemlerde değişik fısıltılarla tekrar edenleri de tarih not etti, not etmeye devam edecek… Emek çabasının ya da toplumda birilerinin hakkına el uzatanlara karşı o elin önünde bir göğüs göğüse durmanın, onları hakkını savunmanın; omurdaki en kıymetli gayem olduğunu düşündüm.

1951 İpek-İş Fabrikası’nda başlayan bir çabasının 1960’ta resmileştiği, partimizde de örgütlü olan bir sendikanın genel heyetindeyiz. Pandemi en başta sıhhat işçileri için çok zordu. Fakat bu sendikanın örgütlü olduğu marketlere, iş yerlerine bakıldığında; sendikanın üyelerinin de en çok yorulan, gayret eden, en çok kendi hayatını insanların yaşaması için siper eden bireylerin örgütlü olduğu bir sendika olduğunu gördük.

Yüzde 14,26’lık sendikalılık oranı… Kamudaki örgütlülük olmasa, özel bölümdeki örgütlülük bunun çok daha gerilerinde ve Türkiye açısından utanç verici bir durumda. Her geçen gün sendikalaşma uğraşının sürdüğü, lakin iktidarın; sendikaların bu kadar zorda, patronun bütün imkanlarını kullandığı halde gücünü de asimetrik olarak sermayeden yana kullandığı bir süreci yaşıyoruz.

“Şimdiye kadar 19 tane grev erteledi, hem de ‘milli güvenliğe tehdit olur’ diye”

Bir yandan da; memur sendikalarına yüzde 1 olup, Danıştay’ın iptal ettiği barajı yüzde 2 olarak kanuna getirdiler. Dayanışma aidatı alıyor, memur sendikalarındaki örgütlüler. Yandaş sendika evvel yönetmelik çıkarmıştı, yüzde 1 ve üzeninde olan sendikaların üyeleri bu dayanışma aidatını alsın diye… Yani küçük sendikaları ezip, yandaş sendikanın kan kaybetmesini engelleyip, ona hakikat insanları 700 lira karşılığında yönlendirme… Bunu da Danıştay iptal etmişti. Bunu artık, ‘Yüzde 2 ve üzerindeki sendikalar…’ diyerek niyetlerini bir kere daha gösteriyorlar. Emekten gelen milletvekillerinin büyük çabaları ile personel sendikalarındaki yüzde 1’lik baraj, tekraren uzatılmıştı. Son sefer uzatılmadı. Bu haksızlığı görüyoruz.

Biz hem kanun metinlerine döktüğümüz, önümüzdeki ocak ayında iktidarın biz ne söylersek yaptığı ile ilgili kamuoyu algısının da farkında olarak; bunun yüklediği sorumluluğun da farkında olarak… Taşerona muhalefetteyken kadro verebilmiş bir parti olarak. Emeklilere muhalefetteyken iki maaş ikramiye verebilmiş bir parti olarak. 3600 ek göstergeyi muhalefetteyken çıkartmış ve öğrenci burslarının faizlerini muhalefetteyken sildirebilmiş; EYT’yi de ittifak ortaklarımız ile birlikte muhalefetteyken çıkartabilecek olan bir parti olarak sorumluluklarımızın farkındayız.

O yüzden dijital platform çalışanları ile ilgili bir kanun teklifi sunduk. CHP olarak, ‘emek 4.0’ı… Dijitalleşen dünyada emeğin sömürüsünün önüne nasıl geçeceğini, nasıl denetleyeceğini, dijital emeğin bedelinin nasıl korunacağını; bu personellerin bu süreçten nasıl birer dijital köle olmaya dönüştürülmeden kurtarılabileceklerini, dinlenme haklarını tanım eden bir dijital platform çalışmaları yasa tasarımız da var, emek 4.0 vizyonu da var…

Özel bölümde çalışanların promosyon hakları var. Promosyon kanun teklifimiz; personel ile banka ortasındaki patronu çıkarıp, direkt bir promosyon münasebeti kuran; bir emeklinin 8500 lira promosyon parası alabildiği süreçte özel dalda çalışan işçiler… 15 bin liraya yakın bir promosyonun bankalar tarafından verilebilir olduğunu görüyoruz. Ortadan patronu çıkartıyoruz. Karakış başlarken; sarfiyatların tamamını karşılayabilecek bir toplu ödemenin, yalnızca çıkacak bir kanunla çözülebileceğini düşünüyoruz. Promosyon hakkına, siz bedelli işçilerin de sonuna kadar sahip çıkmalarını bekliyoruz.

“İki tartışma birden yürüyor”

İki tartışma birden yürüyor. Minimum ücret… Türk-İş’in temayüllere ters bir şeklide talebi belirleyip onu pazarlık edip onu tartışmak yerine, kırmızı çizgiyi açlık sonuna çekmek üzere yeni bir müzakere tekniği benimsemiş olmasından irkildik. Bu iş şayet müzakeresizliği, aza razı olmayı makul gösterecek bir şeye evrilirse, bu tarihi bir kusurdur. Türk-İş’in minimum fiyatta genel beklentiyi karşılayacak hatta aşacak bir sayı üzerine imza atması gerektiğini… Açlık sonunu kırmızı çizgi yapmakla, beklentiyi açlık sonunun biraz üzerine çekmek üzere bir ruhsal soruna çok tehlikeli baktığımızı, Türk-İş’in bu süreçteki çabasını, atacağı yahut atmayacağı adımı dikkatle takip edeceğimizi söz etmek isterim.

“10 bin 128 liralık sayısı, olmazsa olmaz olarak görüyor ve minimum fiyat olarak öneriyoruz”

Hem bu yılın ikinci yarısındaki şimdiye kadarki enflasyonu hem yıl sonu enflasyon beklentisini hem de ananızın ak sütü üzere helal olan son çeyrek büyüme oranını içeren; 10 bin 128 liralık sayısı, olmazsa olmaz olarak görüyor ve minimum fiyat olarak öneriyoruz.

Vergi dilimleri… Kanun teklifimizi Meclis’e sunduk. Bu kanun teklifine sahip çıkmaya, gayret etmeye davet ediyorum.

“İşsizlik sigorta fonu, çalışanın kumbarası”

İşsizlik sigorta fonu, emekçinin kumbarası… Fona patronun para ediyor olması, patronun de faydalanıyor olması üzere, abuk bir fikri; hükümet ve patron, Türkiye emekçi sınıfına dayatmaktadır. Yükselen itirazlar kifayetli noktada değildir. Duble yollara kullanılan fonların peşine düşülmelidir. Ayrıyeten, elimizdeki fecî rakam… Ocaktan kasıma kadar işsizlik sigorta fonundan emekçiye, 11,2 milyon ödenmiş. Fakat işverenlere 25 milyar lira taban fiyatlı çalıştırma takviyesi ödenmiş. Hem kumbara bizim olacak. Hem de içine para atan atmayan, kumbaraya musallat olacak. İşsizlik sigorta fonu, alnının teri ile o kumbarayı dolduranların namusudur. Namusumuz üzere koruyacağız.

Bir minimum fiyatlı yoksa, ya da o taban fiyatı yitirdiyse, hak ettiği takviyesi alamıyorsa; o hanenin gelirinin bir taban fiyata tamamlanması ile ilgili projenin Cumhuriyetin ikinci yüzyılının en kıymetli projesi olduğunu düşünüyorum.

Bir periyot, ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’ sloganı vardı. Bugün Türkiye’nin bütün demokratları birlikteyiz. Toplumsal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar… Daima birlikteyiz. Türkiye’nin bütün demokratlarının, Türkiye’nin ikinci yüzyılına armağan edebilecekleri en büyük proje, en büyük ulusal mutabakat olduğunu düşünüyoruz. O denli olunca; bir elin verdiğini öbür elin görmemesi de hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi de hepimizin öteki öbür referanslarla lakin ortak bir hisle bu millete ettiğimiz taahhütlerin yerine gelmesi; partisi ne olursa olsun bu ülkede yoksulluğun yönetilen değil yok edilen, aşılan, geride bırakılan bir sıkıntı olması hepimizin yükümlülüğüdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir