AKP’nin Şanlıurfa’daki gücü: Şeyh torunu Kasım Gülpınar kim, hangi aşiretten? Kasım Gülpınar’ın babası kim?

Şanlıurfa, siyaset kulislerini hareketlendiren bir istifa argümanıyla çalkalandı. Teze nazaran AKP Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, partideki misyonundan istifa etti.  Gülpınar’ın dilekçesinin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletildiği, lakin Erdoğan’ın yurtdışında bulunması nedeniyle dilekçenin bekletildiği öne sürüldü.

Şanlıurfa Tanıtım Günleri kapsamında Ankara’da bulunan Gülpınar, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine “böyle bir istifa dilekçesinin sözkonusu olmadığını” söyledi.

KASIM GÜLPINAR KİM?

Mehmet Kasım Gülpınar, 20 Eylül 1969 tarihinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi. Babası 2012 yılında  hayatını yitiren, AKP’li Milletvekili ve Devlet Bakanı Eyyüp Cenap Gülbahar‘dır. Kasım Gülpınar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Lisanı ve Edebiyatı Kısmını bitirdi.

Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık vazifelerinde bulunan Gülpınar, 24, 25, 26, 27. Dönem AK Parti Şanlıurfa’dan Milletvekili seçilmiştir.  Gülpınar, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili AB Uyum Komisyonu Başkanı, Karma Parlamento Komisyonu üyesi ve Türkiye-Fransa Parlamentolar ortası Dostluk Kümesi Başkanı’dır. Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, düzgün seviyede Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ŞEYH TORUNU KASIM GÜLPINAR HANGİ AŞİRETTEN?

Kasım Gülpınar‘ın istifa argümanları aslında AKP için olağan bir üyenin ve vekilin istifasından çok daha fazlasını söz ediyor. Gülpınar’ın babası Eyüp Cenap Gülpınar, Şanlıurfa’nın Siverek bölgesinde çok prestij gören pir Halit Gürpınar’ın oğlu. Mensup oldukları aşiret ise bölgede yüksek nüfuslu, güçlü ve kelam sahibi olan Şeyhanlı Aşireti‘dir. Kasım Gülpınar’ın pir olan dedesinin el verdiği, arabasının geçtiği yolda lastik izinin öpüldüğü söylentileri aşiretin ve ailenin ne kadar tesir sahibi olduğunu gösteriyor.

Özellikle Şanlıurfa ve kırsal bölgelerde tesirli olan feodalite kavramı, bugüne kadar yapılan her seçimde tesirli bir oy kazanma aracı. O denli ki Kasım Gülpınar’ın babası Eyüp Cenap Gülpınar’ın geçmiş periyotlarda de oy oranı ve bölgedeki gücü, periyodun haberlerine bakıldığında AKP’ye oldukça yarar sağlamış. 

KASIM GÜLPINAR’IN AĞZINDAN AŞİRET HİKAYESİ

Kasım Gülpınar, 2014’te Türkiye Gazetesi’ne verdiği röportajda ailesinin kıssasını şöyle anlatıyor:

”Benim büyük büyük dedemin babası Pir Kasım 1800’lü yılların başında ilim görmek üzere ailesi tarafından bulundukları Şırnak’ın Derşev bölgesinden Muş’a gönderilir. Pir Hasan denen zatın yanına gelip orada ilim görmeye başlıyor. Bu bölgede bizim atalarımızın yaymaya çalıştığı ilim, irfan ışığı başlıyor. Tarih 1820’ler… O da kendi oğlunu; yani benim dedemin dedesini Siverek’e gönderiyor. Siverek bölgesinde dedelerimin sevenlerinin artmasıyla bugüne kadar geliyoruz.”

Sabah Gazetesi’nde yazdığı yazılarlar tanınan Yavuz Donat, ”Siyaset ve… Tarikat… Cemaat… Aşiret… Pirlik…” başlığını taşıyan 2011’deki yazısında, ”Tayyip Bey “gücünü kimseyle paylaşmıyor… Tarikatla, cemaatle, aşiretle işbirliği yapmıyor lakin…” diyerek, AKP’nin aşiret ve feodal yapının gücünden nasıl faydalandığını şöyle anlatıyor: 

”Örnek: Şanlıurfalı “Şeyh” Eyyüp Cenap Gülpınar’ı “şeref tribününe çıkardı… TBMM Başkanvekil yaptı.
Eyyüp Bey “siyaseti bıraktı”, Başbakan bu kez onun oğlunu (Mehmet Kasım Gülpınar) bağrına bastı.”

KASIM GÜLPINAR’IN ‘SANDIKLAR KARIŞIKTIR’ AÇIKLAMASI

Türkiye’de aşiretlerin ve tarikatların halk üzerindeki tesir ve baskısı her periyot tartışılırken, tekrar tıpkı röportajda Pir Torunu Kasım Gülpınar ‘feodal yapıyı’ şöyle anlatıyor:

Bize atfedilen bölgelere baktığınızda birçok köyde sandıklar karışıktır. Kendimizin direkt çiftçilik yaptığı köyleri hariç tutarsak önemli bir özgürlük vardır. Feodal nizam deyip de o kadar sert de algı oluşturmamak lazım, onların da sevgi tarafı var. İnsanların toplu halde hareket etmesi kimilerinin işine gelmiyor. Kesinlikle baskının olduğu yerler vardır. Bu bölgelerde yalnızca feodal sistem baskı yapmıyor ki, en demokrat geçinen beşerler bile kendi bölgesine hakim olmak ister ve bunu bir baskı ögesi olarak kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir