Afrika-Türkiye iş birliğine emek veren kadınlara teşekkür

İSTANBUL (İGFA) – Afrika-Türkiye İş Birliği Platformu Lideri Osman Genç , 8 Mart Dünya Bayanlar Günü hasebiyle Afrika’da bayan emeği ve bayan istihdamının kıymetine dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Genç, açıklamasında dünya nüfusunun yaklaşık ‘sını barındıran ve nüfus sayısı olarak dünyanın ikinci kıtası olan Afrika’nın, insani ömür endekslerine nazaran dünya sonuncusu olmasının temel nedenlerinden birinin kıta genelinde bayan istihdamının çok düşük seviyelerde seyretmesi olduğunu vurguladı.

Müreffeh bir Afrika’nın geleceğinin, bayan istihdamının arttırılması ve bayanın hayatın her alanında tahlil üreten bir birey olarak, üretim ve idare süreçlerine dahil olmasından geçtiğini belirten Genç, “Bugün Afrika’da çekilen her türlü ezayı bayanlar sırtlanmaktadır. İç savaşlar, kıtlıklar, göçler, coğrafik izolasyon, şiddet ve yoksulluklar üzere temel problemlerin tamamı, Afrikalı bayanların bahtı olarak sunulmaktadır. Elbet bu dertlerin hiçbirisi Afrikalı bayanların bahtı değildir. Yazgı olarak sunulan bu kahırları aşmanın temel tahlili ise Afrika bayanlarının hayatın her alanında üretim ve istihdama dahil edilmesidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir