Kar yağışı Karadeniz üzerinden gelecek

Meteoroloji, bugünden itibaren soğuk havanın yerini, kar yağışlarına bırakacağı konusunda ihtar yaptı. Karadeniz üzerinden gelen yeni soğuk havayla birlikte hava sıcaklığı biraz daha düşecek.

Yurt genelinde yeni bir soğuk hava dalgası tesirli olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın tesiriyle hava sıcaklığının düşeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusu, Karadeniz’in ve İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek kısımlarında karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi beklendiği, ulaşımda olabilecek aksamalara karşı vatandaşların önlemli olmaları uyarısı yapıldı.

Karla birlikte rüzgar da geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren soğuk hava, yer yer kar yağışları ve batı kısımlarda beklenen kuvvetli rüzgara karşı vatandaşları dikkatli ve önlemli olmaları için uyardı.

Meteoroloji açıklaması şöyle: “Yapılan son değerlendirmelere nazaran; 19 Aralık Pazartesi günü ülkemizin kuzeybatı kısımlarından başlayarak Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın tesirine gireceği varsayım ediliyor. Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesitlerde 6-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi, çarşamba günü kuzeybatı bölümlerden başlayarak tekrar artması bekleniyor.

Rüzgarın; pazartesi ve salı günü Marmara ve Ege’nin batısında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve yer yer kısa müddetli fırtına formunda esmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusunun yüksek bölümleri, Karadeniz’in iç ve yüksek kesitleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek bölümlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi bekleniyor.

Kar yağışlarının salı günü Konya ve Karaman etrafları ile Antalya’nın doğusunun yükseklerinde kuvvetli olması beklendiğinden başta Konya-Antalya karayolu olmak üzere ulaşımda aksamalara karşı önlemli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir